УХМР

Времето сончево, дува слаб северен ветер, утре можен снег

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност и со слаб ветер од променлив правец. Претпладне по одделни котлини ќе има појава на утринска магла. Минималната температура се спушти од  -9 до 0, а максималната ќе достигне од 3 до 9 степени. За утре се очекѕваат врнежо од снег, а некаде и од дожд.

Утрински поглед на Мавровско Езеро

По многу студеното утро, денеска во Скопје,се очекува сончево време со мала до умерена облачност и со слаб ветер од северен правец. Максималната температура ќе достигне 6 степени.

Во понеделник во текот на ноќта и во вторник претпладне ќе има локални врнежи од снег, а во пониските места од дожд и снег. Ќе дува умерен до засилен северен ветер. Потоа во следните два дена ќе биде стабилно, а нови врнежи од дожд и снег се очекуваат од четврток кон крајот на денот и во петок.

Легенда под Главна слика

Утрински поглед на Мавровско Езеро

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе