Времето и денеска променливо облачно, попладне со локален пороен дожд, грмежи и ветер

Времето во земјава ќе биде променливо облачно и нестабилно, особено попладне со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Според УХМР, утринската температура ќе се движи од шест до 13 степени, а дневната температура од 16 до 26 степени.

 

Во Скопје исто така ќе биде променливо облачно и нестабилно, особено попладне со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Утринската темепратура ќе достигне до 12 степени, а дневната темепратура до 24 степени.

До среда ќе се задржи променливо и нестабилно време, попладне со пороен дожд и грмежи. Локално процесите ќе бидат поинтензивни, во форма на невреме со пообилни врнежи, грмежи, засилен ветер и појава на град. Во петок и за време на викендот ќе има значителен пораст на температурата.

 

Деликатна јазична авантура е ако се излезе од основното и утврдено значење на зборовите и се прејде во сферата на жаргонот и колоквијалноста.

повеќе

Плаќањето на вработените на час наместо месечно помага да се зголеми нивната плата со тоа што ќе се вреднува работното време поефикасно.

повеќе