Во Париз македонскиот владика Пимен сослужуваше на устоличувањето на српскиот епископот Јустин

Митрополитот европски на МПЦ-ОА Пимен сослужуваше на вчерашната архиерејска литургија во Соборниот храм Свети Сава во Париз на која српскиот патријарх Порфириј го воведе во трон епископот западноевропски на СПЦ Јустин.

На литургијата одржана во молитвено присуство на патријархот на СПЦ, на која чиночаластвуваше епископот Јустин, покрај владиката Пимен од МПЦ-ОА, сослужуваа архиереи и од Вселенската патријаршија, од Руската православна црква, од Романската православна црква и од други сестрински помесни цркви.

На устоличувањето на епискотот Јустин присуствуваа и шефот на дипломатијата на Србија Никола Селаковиќ и претставници на дипломатскиот кор во Париз.

Сослужувањето на македонските владици и свештенство со клирот на останатите православни помесни цркви стана вообичаено по одлуката на Вселенската патријаршија за враќање во канонско единство на Охридската архиепископија, како и со согласноста на СПЦ да ја прифати автокефалноста на МПЦ-ОА во мај годинава, со што беше надминат 55 годишниот раскол.

Трагично е што воопшто треба да се бориме за зачувување на институција која отсекогаш била стожер на културниот живот во Македонија.

повеќе

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе

Влијанието на корупцијата врз економијата е значајно. Корупцијата може да доведе до неефикасност и погрешна распределба на ресурсите, да ги обесхрабри странските инвестиции и да ја поткопа конкурентноста на фирмите.

повеќе