Временска прогноза

Во местата без магла температурата ќе се искачи над 10 степени

УХМР и за денеска предвидува магла во некои од котлините, а магливо утро се прогнозира и за Скопје. Синоќа во скопската котлина имаше густа магла и загаден воздух. Според временската прогноза, во местата каде нема да има магла, ќе биде сончево и тивко со температури над просекот за овој период од годината. Облачност ќе се создаде во попладневните часови, кога ќе започне да дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од -2 до 4, а максималната ќе достигне од 8 до 16 степени.

Во Скопје, претпладне со појава на магла, преку денот претежно облачно со слаб ветер од јужен правец. Минималната температура ќе се спушти до -1, а максималната ќе достигне 9 степени.

Од петок следува период на променливо облачно време со повремени локални врнежи од дожд, а на планините и на некои повисоки места од снег. Дневните температури значително ќе опаднат.

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе