УХМР

Во Маврови Анови е најстудено, а најмногу снег на Попова Шапка

Утрово најстудено во земјата е во Маврови Анови, каде во 7 часот се измерени -12 степени, потоа на Попова Шапка со -11, Берово со -10 и Крива Паланка со -9, информира УХМР. 

Во Претор, Битола и Крушево температурата се спушти 8 степени под нулата,  -7 Тетово, -6 Охрид и Прилеп, -5 Струмица и Виница, -4 Скопје-Петровец, -2 Штип и Демир Капија, -1 Скопје-Зајчев Рид, а 2 степена во Гевгелија.

На Попова Шапка има 32 сантиметри снег, 15 во Маврови Анови, седум во  Крушево, а во Ѓуриште и  Пожаране пет.

Во делови од Скопскиот регион утринава има умерен ветер, а во Штип ветерот утринава достигнува брзина повремено и до 40 километри на час.

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе

Грејната сезона заврши во месец април како и секоја година, но последнава беше со многу проблеми кои произлегоа од енергетската криза, од војната во Украина и генерално од светската економска криза.

повеќе