Внатрешни органи од заклани животни фрлени во струшко Калишта (ФОТО)

Внатрешни органи и други остатоци од заклани животни се оставени покрај самиот пат, кој води до еден од поубавите манастири во Калишта.

„Утрово добивме многу непријатни фотографии снимени кај игралиштето во Калишта. Несовесноста на „луѓето” нема крај! Време е да се превземат строги мерки против ваквите нелуѓе кои свесно ја загадуваат природата и здравјето на околните мештани, соопштуваат денеска од Здружението „НАТУРА ЛАБ - Лабуништа“.

Од таму апелираат дека доколку некој има било какви информации за сторителот на ова дело, да го пријават кај нив.

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе