Владина делегација положи цвеќе на илинденските спомен-обележја во Крушево (ФОТО+ВИДЕО)

Владина делегација положи венци цвеќе на историските спомен-обележја посветени на Илинден во Крушево.

 

Утринската програма од централните државните почести по повод Денот на Републиката во Крушево, во организација на македонскиот претседател Стево Пендаровски, почнаа со панихида во храмот Св. Никола.

Владината делегација во овој дел од програмата положи венци свежо цвеќе на гробот на Никола Карев на споменикот на хероите Слива, кој го претставува симболот на јунаштвото и саможртвата на македонските востаници при одбраната на Крушевската Република.

Делегацијата беше предводена од министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска, заедно со министерот за локална самоуправа Горан Милески и заменик-министерот за образование и наука Арафат Шабани.

Сѐ поочигледно е дека наместо Заев да направи чистка и да замети, граѓаните ќе го изметат него и СДСМ.

повеќе

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе