Време

Викендов дожд и снег на планините

Времето во наредните денови ќе биде променливо облачно со повремени локални врнежи од дожд и со снег на планините и на некои повисоки места. Утре времето ќе биде претежно облачно со повремени врнежи од дожд, а на планините од снег. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец.

Дневните температури ќе се движат од 2 во Маврово до 10 Целзиусови степени во Дојран.

И за в недела прогнозата е променливо облачно со локални врнежи од дожд. Кон крајот на денот врнежите во западните делови ќе се интензивираат и на планините ќе бидат од снег. Ќе дува слаб ветер од јужен правец, а днвенкте температури ќе се дцижат од 6 до 12 степени.

Како што информира УХМР, повеќе врнежи се очекуваат од понеделник, кога ќе дува умерен, а во вторник и среда засилен ветер од северен правец.

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе

Грејната сезона заврши во месец април како и секоја година, но последнава беше со многу проблеми кои произлегоа од енергетската криза, од војната во Украина и генерално од светската економска криза.

повеќе