Веќе петти ден се трага по 78-годишна исчезната жена

Веќе пет дена трае потрагата по исчезнатата жена од кривопаланечкото село Конопница, која е пријавена за исчезната откако во петокот, 2 април, се оддалечила во непознат правец од сопствениот дом.

Од семејството Ѓоргиевски апелираат сите граѓани што имаат каква било информација да ги контактираат.

Во потрагата од вчера, во координација со Министерството за внатрешни работи, се вклучени тимови од локалната самоуправа, од Дирекцијата за заштита и спасување, Центарот за управување со кризи, од Црвен крст Крива Паланка, Одделение за внатрешни работи Крива Паланка и граѓани.

„На ден 2 април 2021, околу 14 часот, во околината на село Конопница, Крива Паланка, исчезната е Цветанка Ѓоргиевска. По неколкудневна неуспешна потрага,  од вчера вклучени се претставници и теренски моторни возила од Општина Крива Паланка, ЈП Комуналец, ДЗС, ЦУК, ТППЕ Крива Паланка, ОО Црвен Крст, ОВР Крива Паланка, РЦ Север, поединци и граѓани. Во текот на денот во пребарувањето се вклучи и дрон технологија. Се апелира сите кои имаат некаква информација да ја споделат навремено. Личноста има 78 години и беше во добра витална состојба“, информираат членовите на семејството.

И старешините од Извидничкиот одред „Наум Наумовски -Борче” од Крива Паланка се вклучија во потрагата, формирајќи тим за спасување и потрага по исчезнати лица, кој предводен од искусни извидници ќе врши ребарување на терен со цел пронаоѓање на исчезнатата.

„Сакајќи ја Америка и должејќи ѝ ја првата верност нејзе, ние ќе бидеме безвредни синови и ќерки на Америка ако немаме љубов во нашите срца за почвата што нè хранеше во нашето детство, за јазикот што го зборуваме и што го немаме заборавено...“

повеќе

Овде нема такво нешто. Има некои чинители што се занимаваат со испишување црвени линии. Не им значи ништо фактот што токму под ова гесло е овозможен најдолготрајниот мир на европскиот континент.

повеќе

Србија продолжува да го негира минатото, при што нејзините политички елити ја користат резолуцијата за да ѝ се спротивстават на Црна Гора и истовремено се надеваат дека овој потег ќе им донесе поголема популарност дома.

повеќе