Утрово послаб земјотрес почувствуван во Битола

Земјотрес со интензитет од III степени според Европската макросеизмичка скала утринава беше почувствуван од населението во Битола, Ресен и околината.

Како што информира Сеизмолошката опсерваторија, земјотресот кој потекнува од битолското епицентрално подрачје е регистриран во 6:15 часот на 106 километри јужно од Скопје со Рихтерова локална магнитуда ML2.8 и интензитет од III степени според Европската макросеизмичка скала.

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе