УХМР

Утрово најстудено во Маврово -9, најмногу снег на Попова Шапка - 54 cм

Најниска температура од -9 Целзиусови степени утрово во 7 часот е измерена во Маврови Анови и во Берово. Следат Скопје кај Петровец со -7, -6 Штип, Битола, Крива Паланка, Струмица, Демир Капија, -5 Попова Шапка, Куманово, Прилеп, Претор, -4 Скопје-Зајчев Рид, Тетово, Охрид, Гевгелија, -3 Kрушево, Дебар, -2 Виница, 0 Дојран.

На Попова Шапка се измерени 54 сантиметри снег, 50 во Крушево, 43 во Маврови Анови и 14 во Пожаране.

Според прогнозата на УХМР, времето денеска претежно сончево со мала до умерена тенка облачност поизразена на северот од земјата. Ќе дува слаб северозападен ветер вдолж Повардарието. Максималната температура ќе биде во интервал од 9 до 16 степени.

Во Скопје, сончево со мала до умерена облачност и со слаб северозападен ветер. Максималната температура ќе достигне до 14 Целзиусови степени. 

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе