Управата за хидрометеоролошки работи

Утрово измерени -7 степени во Берово

Најниски температури утрово се измерени во Берово -7 степени, во Крушево и Струмица – 3 степени и во Тетово, Штип и Демир Капија – 2 степени целзиусови. Во Скопје се измерени 0 степени на мерното место кај Петровец и 1 степен кај Зајчев Рид. Највисока утринска температура од 5 степени целзиусови е измерена во Гевгелија и Дојран.

Како што информираат од Управата за хидрометеоролошки работи, утрово во Крушево висината на снежната покривка изнесувала 1 сантиметар.

Во текот на ноќта времето било умерено до значително облачно со слаб до умерен северен ветер. Изутринава е малку до умерено, а во јужните и северозападните делови и значително облачно.

Денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност која во текот на денот ќе се намалува. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен и источен правец. Максималната температура ќе достигне од 6 до 13 степени.

Во Скопје сончево со мала до умерена облачност која во текот на денот ќе се намалува. Максималната температура ќе достигне до 7 степени. 

При еден спор, понижувањето не е добро ниту за победникот, ниту за поразениот; ниту за „победникот“, ниту за „поразениот“.

повеќе

Стравот од неизвесноста што ја носи пандемијата од ковид-19 вирусот, бара да се преструктуираме и да го промениме начинот на нашето однесување и работење.

повеќе

Ако имаме предвид дека секој збор има свое значење, тогаш оваа „железна завеса" кон Бугарија, за која зборува премиерот дека била подигната од Југославија, се доведува во корелација со Берлинскиот ѕид. А, железната завеса помеѓу двете германии доведе до нивно обединување.

повеќе