Време

Утринските температури и до -10, преку денот сончево со температури до 11 степени

Судено утро, а преку денот сончево со мала, а во западните делови со умерена облачност, е временската прогнозата за времето денеска во Македонија. Денес и утре времето ќе биде стабилно со ниски утрински температури кои насекаде ќе се спуштаат под нула и ќе бидат во интервал од -10 до -2 Целзиусови степени. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од западен правец.

Максималните дневни температури ќе достигнат во Скопје 6 Целзиусови степени, Маврово 0, Охрид 5, Битола 4, Крива Паланка 5, Берово 4, Кавадарци 7, Дојран 11.

Утре времето ќе биде сончево со умерена облачност, поголема во западните делови. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Дневните температури ќе се движат од 4 до 12 степени.

Земјите треба да бараат начини за градење мостови и унапредување на билатералните економски врски, а не да гледаат во минатото и да му наметнуваат на македонскиот народ поинаков идентитет или историски наратив.

повеќе

Tочната искористеност и капацитет на водните ресурси во државата e невозможно прецизно да се пресмета заради недостиг на континуирани хидролошки мерења и мониторинг на квалитетот на водите.

повеќе

Нам бизнисмените не ни требаат ниту уставни преамбули ниту некакви параграфи за да ги почитуваме Република Бугарија и нејзините граѓани. Ние некого почитуваме доколку прави профит, плаќа даноци и доколку е општествено одговорен.

повеќе