Утре пред Собрание нов протест против аерозагадувањето

Се надеваме дека ќе имаме поддршка од сите граѓани, еколози и експерти на утрешниот протест што ќе се одржи пред Собранието во 13:00 часот, изјави на денешната прес-конференција Кристијан Узунов од Граѓанската иницијатива „Канцерогено општество".

„Свеста на народот се буди. Тоа е многу добро. Се надеваме на заедничка соработка и на масовност за да успееме во нашите барања во конкретни барања. Се надеваме на поголема масовност, на поголема поддршка со која јасно ќе им даде до знаење кои се нашите следни чекори и доколку останат неми и глуви на нашите барања ќе почнеме со порадикални мерки. Даваме поддршка на денешната блокада-  малиот протест што ќе трае 15 минути пред Дрисла“, нагласи Узунов.

Узунов упати прашање до заменик-министерот за животна средина и просторно планирање Јани Макрадули што сработил изминатата недела, односно од нивниот претходен протест, каде што поставиле јасни барања да се свика идна владина седница за загадувањето на воздухот.

„Ако може, додека децата се гушат, додека сите ние се гушиме, тој во текот на денешниот ден да даде отчет што сработил. Да си ги напише забелешките што треба да ги среди и до крајот на денот да изјави пред камери што тој направил за ние да дишеме почист воздух. Мислам дека има обврска да го стори тоа и да видиме реално, додека ние бараме, додека протестираме, дали владата се ангажира да го реши овој проблем“, запраша Узунов.

(Текстот е одговор на колумната „Сите нации се модерни конструкти" од д-р Љубица Спасковска објавена на МКД.мк, 1 август)

повеќе

На мојот пријател, овчарот Митко му реков: „Дојде време ти, јас, сите граѓани на Македонија да си го вратиме суверенитетот на оваа наша држава".

повеќе

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе