Утре без струја Ѓорче Петров и Карпош

Заради технички зафати во дистрибутивната електро мрежа, утре без електрична енергија ќе останат дел од општините Ѓорче Петров и Карпош.

Од 09:00 до 13:30 часот без струја ќе бидат корисниците од дел од улица „Браќа Галеви" во Oпштина Ѓорче Петров, а од 09:00 до 14:00 часот корисниците од дел од улица „Франц Месеснел" во Oпштина Карпош, информираат од ЕВН.

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе

Грејната сезона заврши во месец април како и секоја година, но последнава беше со многу проблеми кои произлегоа од енергетската криза, од војната во Украина и генерално од светската економска криза.

повеќе