Време

Умерено облачно со температури до 21 степен

Времето во Македонија ќе биде умерено облачно. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Дневните температури ќе се движат од 10 до 21 степен.

Во Скопје, слично време, умерено облачно, со слаб до умерен ветер од северен правец. Дневната температура ќе се искачи до 18 степени, прогнозираат од УХМР.

До понеделник ќе преовладува стабилно и потопло време со умерена облачност. Нови локални врнежи од дожд ќе има од понеделник кон крајот на денот.

Кризата на вредности влијае негативно на балансот помеѓу императивот за слобода и потребата за безбедност, стеснувајќи го либералниот простор на современо конципираните општества.

повеќе

Mора да се научиме како да ги градиме политиките кои ќе водат кон осврт на сите теми важни за градење позитивен мир, но и реторички да останеме конзистентни на она за што се залагаме.

повеќе

Во изминатите 24 години откако Македонија и САД воспоставија официјални дипломатски односи, македонско-американските трговски врски растат бавно, но сигурно.

повеќе