Време

Умерено облачно

Денеска времето во Македонија ќе биде умерено до значително облачно, попладне облачноста ќе се намалува. Ќе дува слаб до умерен, а вдолж Повардарието повремено засилен ветер од северен правец.

Максималните дневни температури во Скопје ќе биде 12. Маврово 8, Охрид и Битола 12, Крива Паланка 10, Берово 11, Каварадци 14, Дојран 16 Целзиуспви степени.

Утре времето ќе биде умерено облачно, попладне облачноста ќе се намалува. Ќе дува слаб до умерен, а вдолж Повардарието повремено засилен ветер од северен правец. Дневните температури ќе се движат од 8 до 16 степени.

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе

Грејната сезона заврши во месец април како и секоја година, но последнава беше со многу проблеми кои произлегоа од енергетската криза, од војната во Украина и генерално од светската економска криза.

повеќе

Откривањето на минатото ни помага многу да ги научиме изненадувањата на иднината.

повеќе