Време

Топлиот бран продолжува, температури до 43 степени

Денеска времето во Македонија ќе биде сончево и особено топло. Од пладне ќе дува умерен до засилен ветер претежно од западен правец (понекаде со над 60 км/час). УВ индексот ќе биде 9.

Максималните дневни температури ќе достигнат во Скопје 41, Маврово 32, Охрод 36 Битола 40. Крива Паланка 38, Берово 37, Кавадарци и Дојран 43 Целзиусови степени.

Денес ќе дува умерен до засилен претежно западен ветер (понекаде со над 60 км/час). Продолжува периодот на стабилно и особено топло време. Максималните температури особено во појужните делови од Повардарието ќе бидат за 2 до 3 степени повисоки од 40 степени. Насекаде ќе биде активно портокаловото ниво за опасност од високи температури.

Размислуваме како можеме да ја заштедиме и заштитиме водата, но само додека немаме вода!

повеќе

Во последните 30 години сите политички партии, независно од тоа колку демократски се претставуваат во своите програми, на државата гледаат како на инструмент, што е пак првиот сигнал, чекор кон авторитарност.

повеќе

Ако денес направиме една историска книжевна паралела, драмското дело на Стефановски ќе го квалификуваме како антологиски бисер, кого и сегашните и идните генерации ќе го чуваат како неодминлив столб на целокупната македонска драмска литература.

повеќе