АМСМ

Сообраќајот се одвива во зимски услови, забрана за камиони на неколку патни правци

Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови, по влажни коловози, со остатоци на кашест снег на коловозот. Врнежи од снег со променлив интензитет се бележат на целата територија на државата.

АМСМ во утринскиот извештај соопшти дека поради интензивни врнежи од снег, воведени се забрани за тешки товарни возила на патниот правец крак Маврово – Дебар, Струга – Граничен премин Ќафасан, планинските премини Стража, Пресека, Буково, Ѓавато, како и на патниот правец Тетово – Попова Шапка, каде што забраната важи и за автобуси, а за останатите видови возила задолжителна е употреба на зимска опрема.

Од 5.20 часот е укината забраната за тешки товарни возила на планинскиот премин Плетвар.

Сообраќајот на патниот правец Маврови Анови – Дебар, кај Бигорскиот манастир, е нормализиран и се одвива по две сообраќајни ленти, отккао синоќа пред полноќ беа пробиени лавините што паднаа на делницата Дебар – Жировница.

Поради снежните врнежи, на одредени патни правци кои поминуваат низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони.  Се апелира на внимателно возење и приспособување на брзината кон условите на патот.

Овде нема такво нешто. Има некои чинители што се занимаваат со испишување црвени линии. Не им значи ништо фактот што токму под ова гесло е овозможен најдолготрајниот мир на европскиот континент.

повеќе

Србија продолжува да го негира минатото, при што нејзините политички елити ја користат резолуцијата за да ѝ се спротивстават на Црна Гора и истовремено се надеваат дека овој потег ќе им донесе поголема популарност дома.

повеќе

„И, ако милееме ние за својата Татковина, ако во нас има барем капка македонска крв, ако во нас останала искра благороден патриотизам, овојпат треба да се впрегнеме, за да понесеме дел од тежината на едно дело и од жестокото величие на една епоха“.

повеќе