Македонијапат

Сообраќајот се одвива по претежно влажни коловози

Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по претежно влажни коловози, при што снег со слаб интензитет провејува на планинските превои Попова Шапка, Маврово, Стража, Крушево, Буково и Ѓавато, додека во источниот дел на земјата и во Повардарието врне слаб дожд.

Како што информира „Македонијапат“ намалена видливост до 100 метри поради магла има на потегот од Тетово до село Гајре и на планинскиот превој Плетвар.

На одредени патни правци кои поминуваат низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони.

Дежурните екипи на „Македонијапат“ се постојано на терен и ги одржуваат сите патни правци проодни. 

Навивачите на Шкендија, „балистите“, уште еднаш ќе навиваат против земјата во која живеат. Овојпат нивната поддршка ќе ја има Косово, кое на 26 март во Скопје ќе излезе на исклучително важен дуел против Македонија.

повеќе

Не ми се верува дека кај нас некој си одбор дебатирал и одлучувал за ова ребрендирање. Повеќе ми личи на пост-празнична летаргија.

повеќе

Потребна е промена на Законот за влада и на Изборниот законик, со која ќе се воведе правилото избор на автентична техничка влада која би владеела за време на изборниот процес, од распуштањето на парламентот до формирањето нова влада односно за време на изборната кампања.

повеќе