Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и излез од државата, соопштија од АМСМ.

Потсетуваат дека од 21 март 2019 година на регионалниот патен правец Неготино – Лакавица се извршуваат работи на пат, реконструкција на мост на река Вардар кај село Пепелиште. Сообраќајот се пренасочува по земјениот пат Пепелиште – Криволак за возила со вкупна тежина до 7,5 тони. Овој сообраќаен режим ќе трае до завршување на градежните активности.

Автомото сојузот информира дека автопатот Миладиновци – Штип, секција Миладиновци – Кадрифаково и Кадрифаково – Миладиновци не е пуштен за сообраќај, бидејќи на автопатот се вршат проверки од безбедносен карактер. Апелираат да не го користат автопатот.

Од АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде се бележи појава на утринска магла, а исто така зголемена е и можноста од појава на одрони.

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе