Време

Сончево, во западните делови локален дожд

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево со умерена облачност, a во западните делови променливо облачно со услови за слаб локален дожд. Ќе дува умерен до засилен ветер од југозападен правец. 

Во Скопје сончево со умерена облачност и со умерен јужен ветер и дневна температура до 26 Целзиусови степени. Маврово 17, Охрид 23, Битола 25, Крива Паланка 23, Берово 22, Кавадарци 27, Дојран 28.

Утре времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Попладне ќе има локален слаб дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец.

Во Скопје сончево со умерена облачност и со умерен јужен ветер. Дневните температури ќе се движат од 15 до 29 сетепени. 

Самата идеја на странските директни инвестиции е да донесе нови вработувања со повисоки плати кои треба да ги исплаќа странскиот инвеститор.

повеќе

Треба да се размисли за тоа дека сите предлози и промени кои доаѓаат од Брисел, не можат ефикасно да се применат и во Македонија и да се дејствува во правец на благосостојба на граѓаните, а не само на профитите.

повеќе

Предложеното законско решение се фокусира на аудиовизуелниот/радиодифузниот сектор, игнорирајќи ги последниве две децении на развој на дигиталниот домен и на интернет, со сите негови позитивни и негативни страни.

повеќе