Време

Сончево со умерена облачност

Времето во Македонија денеска претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност, а во крајните североисточни делови облачно со слаб снег. Попладне претежно сончево. Ќе дува засилен ветер од северен правец, особено вдолж Повардарието и во источните делови.

Максималните дневни температури ќе достигнат во Скопје 6Целзиусови степени, Маврово 0, Охрид 6, Битола 4, Крива Паланка 1, Берово  2, Кавадарци 6, Дојран 9.

Утре времето ќе биде сончево со мала локална облачност. Ќе дува слаб до умерен северозападен ветер. Максималните дневни температури ќе се движат од 1 до 9 степени.

Економската криза е лоша во сите сфери на живеењето, но од неа можеме и да научиме по нешто.

повеќе

Во саботата во јавноста го претставивме предлог-ребалансот на Буџетот за 2022 година, откако истиот беше усвоен од страна на Владата.

повеќе

Наспроти сесловенскиот и општоевропскиот карактер на нивната дејност, Кирил и Методиј станале објект на присвојувања уште од средниот век.

повеќе