Време

Сончево со умерена облачност

Во Македонија денеска времето ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Попладне во северозападните планински подрачја ќе има услови за краткотраен пороен дожд и услови за ретки грмежи. 

Максималните дневни температури ќе достигнат во Скопје 37 Целзиусови степени, Маврово 27, Охрид 32, Битола 36, Крива Паланка 34, Берово 33, Кавадарци 38. Дојран 37.

Утре времето ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност и температури од 30 до 39 степени. УВ индексот ќе биде 9.

Првичната реакција на голем број држави кога се појави новата варијанта на ковид-19 вирусот за забрана на патувањето од Јужна Африка и од соседните држави, иако истиот веќе се има проширено, е очајна мерка. Всушност, државите можеби се и подобро подготвени отколку што мислат за што и да следи.

повеќе

Со неколку геополитички шаховски потези, Кина докажа дека не секогаш оружјето и војните се единствениот начин за глобална доминација.

повеќе

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе