Време

Сончево со умерена облачност

Во Македонија денеска времето ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Попладне во северозападните планински подрачја ќе има услови за краткотраен пороен дожд и услови за ретки грмежи. 

Максималните дневни температури ќе достигнат во Скопје 37 Целзиусови степени, Маврово 27, Охрид 32, Битола 36, Крива Паланка 34, Берово 33, Кавадарци 38. Дојран 37.

Утре времето ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност и температури од 30 до 39 степени. УВ индексот ќе биде 9.

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе