Време

Сончево со умерена облачност

Денеска времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец.

Дневните температури ќе достигнат во Скопје 11 Целзиусови степени, Маврово 6, Охрод и Битола 11, Крива Паланка 12, Берово 9, Кавадарци 12, Дојран 13.

И утре времето ќе биде сончево со зголемена облачност и со услови за појава на слаб локален дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од западен и северозападен правец. Дневните температури ќе се движат од 6 до 15 степени.

Пообилни врнежи од дожд, а на планините и на некои повисоки места од снег се очекуваат во среда. 

Опседнатоста со лесна и брза заработувачка, завидливоста и љубомората кон побогатите, невидената мрзливост комбинирана со желбата за убав и прилично ситуиран живот, од Македонците создаде зомбизирани суштества кои лутаат низ времето и просторот, без патоказ и без изграден вредносен ориентир по кој ќе се водат низ животот.

повеќе

Иако новогодишните честитки во јануари оваа година, беа најчесто за здравје и со желба за „старото нормално“, првите три месеци од 2021 година не навестуваат крупни промени околу тоа кој ќе биде повторно најизговорениот збор и во периодот кој претстои. 

повеќе

Програмата за вакцинација во Бугарија може исклучиво да се окарактеризира како фијаско. 

повеќе