Време

Сончево со умерена облачност

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб, а вдолж Повардарието повремено умерен ветер од северен правец.

Максималните дневни температури ќе бидат во Скопје 28 Целзиусови степени,Маврово 21, Охрид 24,Битола 26, Крива Паланка 25, Берово 24,Кавадарци 30, Дојран 31.

Временската прогноза за утре е сончево и потопло со мала до умерена локална облачност и температури од 23 до 33 степени.

Ајде од понеделник да се посветиме сериозно на „носење на Европа" во нашата држава.

повеќе

Улогите на „добар и лош полицаец“ ќе ги играат кон нас уште долго, доколку не сфатиме дека со итроманска политика не се може подалеку од Табановце до Богородица.

повеќе

Неделава, владите на ЕУ повторно решија да го одложат започнувањето на преговорите за пристапување со земјите кандидати Албанија и Северна Македонија, што претставува историска грешка - бидејќи безбедноста и стабилноста на Унијата зависат од трансформацијата на југоистокот.

повеќе