Време

Сончево со умерена облачност

Времето во Mакедонија ќе биде сончево со умерена облачност, во западните делови повремено значително облачно со услови за слаб дожд. Ќе дува умерен ветер од западен правец, кој во западните делови повремено ќе засилува.

Утринската температура ќе се движи од 2 до 11, а дневната од 15 до 26 Целзиусови степени.

Во Скопје, сончево со умерена облачност и со слаб до умерен ветер од западен правец. Утринската температура ќе се спушти до 9, а дневната ќе достигне до 23 степени. Маврово 15, Охрид 19, Битола 21, Кррива Паланка и Берово 18, Кавадарци 24, Дојран 26.

До недела ќе преовладува стабилно време. Од петок ќе дува умерен до засилен ветер од јужен правец што ќе предизвика пораст на температурите. Од понеделник ќе се зголемуваат условите за локална нестабилност.

Во Македонија само 1% од младите професионално се занимаваат со спорт, 7% спортуваат аматерски, додека 42% спортуваат рекреативно или практикуваат физичка активност во вид на хоби и рекреација.

повеќе

Нашето законодавство дава поголема важност на едно парче хартија отколку на вистинската состојба на терен.

повеќе

Еве што знаат мнозинството Македонци и Бугари родени до 1980 година.

повеќе