Време

Сончево со умерена облачност

Денеска времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне облачноста ќе се зголеми, а во западните и крајните североисточни делови ќе има појава на локален дожд. Ќе дува слаб до умерен северен ветер.

Дневните температури ќе достигнат во Скопје 28 Целзиусови степени, Маврово 20, Охрид 24, Битола 26, Крива Паланка 24, Берово 22, Кавадарци 29, Дојран 31.

За утре прогнозата е претежно облачно, свежо и нестабилно со локален пороен дожд и грмежи. Пообилни врнежи ќе има во западните и јужните делови од земјава. Дневните температури ќе бидат во Скопје 24, Маврово 15, Охрид 19, Битола 18, Крива Паланка 21, Берово 19, Кавадарци 23, Дојран 26 степени.

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе