Време

Сончево со умерена облачност

Времето денеска ќе биде сончево со умерена облачност, попладне со појава на локален дожд. Во текот на ноќта облачно со пообилни врнежи од дожд.

Дневните температури ќе бидат во Скопје 26 Целзиусови степени, Маврово 19, Охрид и Битола 25, Крива Паланка 23, Берово 22, Кавадарци 29, Дојран 31.

Утре ќе биде сончево со умерена облачност, попладне претежно во западните делови ќе има појава на локален дожд. Дневните температури ќе се движат од 19 до 32 степени.

Улогите на „добар и лош полицаец“ ќе ги играат кон нас уште долго, доколку не сфатиме дека со итроманска политика не се може подалеку од Табановце до Богородица.

повеќе

Неделава, владите на ЕУ повторно решија да го одложат започнувањето на преговорите за пристапување со земјите кандидати Албанија и Северна Македонија, што претставува историска грешка - бидејќи безбедноста и стабилноста на Унијата зависат од трансформацијата на југоистокот.

повеќе

Минатата недела, Сирија повторно беше на врвот на меѓународните вести. Земјата, која долги години е вклучена во борбата против екстремистичките групи, повторно се соочи со нов бран на агресија и воена акција. Во средата, на 9 октомври, турската армија, заедно со сириските антивладини бунтовници, го започна маршот кон североисточните делови на оваа земја што предизвика жестоки борби.

повеќе