Време

Сончево со температури до 33 степени

Времето денеска ќе биде претежно сончево со слаб ветер претежно од западен правец. Дневните температури ќе се движат од 22 до 33 Целзиусови степени.

Во Скопје максималната дневна температура ќе достигне до 32 степен, Маврово 22, Охрид 26, Битола 30, Крива Паланка и Берово 26, Кавадарци 32, Дојран 33.

Утре времето ќе биде сончево со умерена облачност, околу пладне и рано попладне претежно во северените делови облачноста ќе се зголеми и ќе има појава на краткотраен пороен дожд. Ќе дува умерен, а особено вдолж Поварадарието повремено засилен ветер од северозападен правец. Дневните температури ќе се движат од 19 до 32 степени.

 

Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

повеќе

Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

повеќе

Неделава во Тирана за првпат 31 прехранбена и 6  дистрибутивни компании од регионов заеднички ќе настапат на саемот во организација на Коморскиот инвестициски форум кој го предводиме ние.

повеќе