Време

Сончево со температури до 32 степени

Денеска времето во Македонија ќе биде сончево и топло. Ќe дува слаб до умерен ветер од променлив правец.

Максималните дневни температури ќе достигнат во Скопје 31, Маврово 23, Охрид 27, Битола и Крива Паланка 29, Берово 27, Кавадарци 31, Дојран 32 Целзиусови степени.

И утре ќе имаме сончево и топло време со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од западен правец. Во вечерните часови претежно во планинските подрачја ќе има услови за краткотраен пороен дожд.

Дали и колку градовите им служат на интересите на своите граѓани (демократија) или на елитите кај кои се концентрира капиталот (авторитарност)?

повеќе

Освен тоа што муралите се моќно средство за комуникација, тие можат да бидат и предмет на манипулации, па и пропаганда, подигање тензии и продлабочување на недоразбирањата во БиХ.

повеќе

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе