Време

Сончево со температури до 26 степени

Денеска времето во Македонија ќе биде претежно сончево со утринска магла по одделни котлини.

Максималните дневни температури ќе бидат во Скопје 21, Маврово 18, Охрид и Берово 20, Битола и Крива Паланка 22, Кавадарци 24, Дојран 26.

Утре претпладне времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност, а попладне облачноста ќе се зголемува. Дневните температури ќе се движат од 18 до 26 Целзиусови степени.

Oд недела ќе преовладува променливо облачно време со повремени врнежи од дожд со променлив интензитет. Поради облачноста, утринските температури ќе бидат во пораст, а дневните ќе опаднат за 3-5 степени.

Дали и Грција треба да престане да ја смета бугарската фашистичка окупација за време на Втората светска војна како вистинска окупација?, прашува поранешниот грчки министер за надворешни работи – потписник на Преспанскиот договор со Македонија, во колумна за Балканеу. Колумната ја пренесуваме во целост и со автентичните фрази.

повеќе

Каракачанов: На Бугаринот паметот му доаѓа следниот ден...

повеќе

При еден спор, понижувањето не е добро ниту за победникот, ниту за поразениот; ниту за „победникот“, ниту за „поразениот“.

повеќе