Време

Сончево со слаба утринска магла

Денеска времето во Македонија ќе биде сончево, во утринските и во претпладневните часови по одделни котлини со појава на слаба магла.

Дневните температури ќе достигнат во Скопје 10 Целзиусови степени, Маврово и Кавадарци 12, Охрид, Битола и Крива Паланка 13, Берово 14, Дојран 18.

Утре времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност, која во текот на денот ќе се зголемува. По одделни котлини ќе има услови за појава на утринска магла. Дневните температури ќе се движат од 10 до 16 степени.

Во моментов, мал број проекти или иницијативи во Македонија се фокусираат на тоа како универзитетите ги подготвуваат студентите за општествена одговорност и за граѓанскиот статус.

повеќе

Попис на населението во 2020 треба да има, затоа што тоа утре може да биде услов за Македонија да чекори напред кон ЕУ.

повеќе

Северна Македонија, исто така, мора да се придвижи кон енергетска независност, користејќи обновливи извори на енергија кои нема да му наштетат на кревкиот екосистем во оваа прекрасна земја.

повеќе