Време

Сончево со слаб ветер од северен правец

Денеска времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб ветер од северен правец.

Утринската температура ќе се движи од нула до 9 Целзиусови степени, а дневната од 11 до 21 степен.

Во Скопје сончево со мала до умерена облачност. Утринската температура ќе се спушти до 5, а дневната ќе достигне до 17 степени. Маврово 11, Охрид 16, Битола 17, Крива Паланка 15, Берово 14, Кавадарци 18, Дојран 21.

Во следните денови ќе преовладува претежно сончево време со мала до умерена, а на места, особено во северните и источните делови повремено значителна облачност со услови за слаб локален дожд. До среда дневните температури ќе бидат во благ пораст, а потоа ќе имаат тенденција на опаѓање.

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе