Време

Сончево со попладневни локални врнежи од дожд по планините

Денеска времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност, попладне во планинските региони со услови за краткотраен локален дожд. Ќе дува умерен до засилен ветер од западен правец, поизразен во западните делови.

Дневните температури ќе достигнат во Скопје 26 Целзиусови степени, Маврово 15, Охрид 20, Битола 24, Крива Паланка 22, Берово 21, Кавадарци 27, Дојран 28.

За утре прогнозата е  претежно облачно со повремени врнежи од дожд, на места пообилни. Ќе дува слаб до умерен јужен ветер. Дневните температури ќе се движат од 10 до 23 степени.

Законот за високо образование јасно и прецизно ја пропишува постапката за избор во наставно-научни и соработнички звања на високообразовните институции во нашата држава-Македонија.

повеќе

На три месеци пред избори, Владата носи закони и уредби со катастрофални последици по граѓаните, што е просто неверојатно.

повеќе

ДУИ, која по конфликтот го вееше албанското црвено - црно знаме, потоа синото, на следните избори ќе го вее зеленото.

повеќе