Време

Сончево со мала умерена облачност, на југот до 15 степени

Денеска времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност, понекаде по котлините со утринска магла. Ќе дува слаб до умерен, а во западните делови повремено засилен ветер претежно од југозападен правец. Кон крајот на денот во западните делови ќе има врнежи од дожд, на планините од снег. Врнежите на запад ќе ги има повремено и преку ноќта.

Дневните температури ќе бидат во Скопје 10 Целзиусови степени, Маврово 3, Охрид 9, Битола 11, Крива Паланка 7, Берово 8, Кавадарци 13, Дојран 15 степени.

Прогнозата за утре е претежно облачно со повремени врнежи од дожд, на планините од снег, а попладне и во ноќните часови ќе преминат во снег и во некои пониски места особено на северот. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од југозападен правец. Дневните температури ќе се движат од 3 до 14 степени.

Овозможувањето континуитет на стопанството треба да биде на прво место во агендата на Владата, бидејќи закрепнувањето на економијата ќе дојде токму од приватниот сектор.

повеќе

Светот првично се соочи со кризата предизвикана од коронавирусот на некоординиран начин, при што огромен број држави едноставно ги игнорираа предупредувањата и настапуваа самостојно.

повеќе

Пандемијата на коронавирусот која го зафати целиот свет, не само што има огромно влијание врз јавното здравство, општеството и економијата како целина, туку предизвика пустош и во спортот.

повеќе