Време

Сончево со мала облачност, попладне дожд

Времето во Македонија претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, а локално процесите ќе бидат поинтензивни. УВ индексот ќе биде 7, информира Управата за хидрометеоролошки работи.

Утринската температура ќе се движи од 11 до 19 степени, а дневната од 22 до 34 Целзиусови степени.

Во Скопје и околината времето претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност, а попладне ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Утринската температура ќе достигне до 15 степени, а дневната до 31 степен. Maврово 22, Охрид 26, Битола 29, Крива Паланка 25, Берово 24, Кавадарци 33, Дојран 34.

До вторник времето ќе биде секое попладне нестабилно и локално процесите ќе бидат поинтензивни со пообилен дожд за кратко време, електрични празнења, засилен ветер и појава на град. Нестабилноста ќе е изразена особено денес и во понеделник. Од вторник условите за нестабилност ќе се намалат. Денес и утре долж Повардарието ќе дува засилен северен ветер.

Овде нема такво нешто. Има некои чинители што се занимаваат со испишување црвени линии. Не им значи ништо фактот што токму под ова гесло е овозможен најдолготрајниот мир на европскиот континент.

повеќе

Србија продолжува да го негира минатото, при што нејзините политички елити ја користат резолуцијата за да ѝ се спротивстават на Црна Гора и истовремено се надеваат дека овој потег ќе им донесе поголема популарност дома.

повеќе

„И, ако милееме ние за својата Татковина, ако во нас има барем капка македонска крв, ако во нас останала искра благороден патриотизам, овојпат треба да се впрегнеме, за да понесеме дел од тежината на едно дело и од жестокото величие на една епоха“.

повеќе