Време

Сончево со мала облачност

Денеска времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од североисточен правец. Попладне претежно во западните делови ќе има услови за краткотраен пороен дожд и ретки грмежи. 

Во Скопје максималната дневна температура ќе достигне до 35 Целзиусови степени, Маврово 27, Охрид 30, Битола и Крива Паланка 32, Берово 29, Кавадарци 36, Дојран 37.

Утре претпладне времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Во попладневните и вечерните часови претежно во северните делови ќе има услови за локален развој на нестабилна облачност со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Дневните температури ќе се движат од 27 до 38 степени.

Во текот на оваа и претходната година, инфлацијата ја задуши македонската економија. 

повеќе

Одлучната изборна победа на италијанската десница овозможува нејзиниот лидер да биде првата жена премиер во Италија и прва која тврди дека недвосмислено има постфашистичко потекло.

повеќе

Нов фронт за работа на градежните фирми на веќе изградените згради (и куќи) треба да биде топлинската изолација.

повеќе