Време

Сончево со мала до умерена облачност, претпладне по котлините магла

 Денеска времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Претпладне по котлините вдолж Повардарието ќе има појава на магла. Утринската температура ќе се движи од минус 5 до 4, а дневната од 11 до 20 Целзиусови степени.

Во Скопје, претпладне ќе има магла, а попладне ќе биде сончево со умерена облачност. Утринската температура ќе се спушти до 1, а дневната ќе достигне до 14 степени. Маврово 11, Охрид, Битола и Кавадарци 16, Крива Паланка 14, Берово 13, Дојран 20.

И утре ќе се задржи стабилно и суво време со појава на магла и ниска облачност по одделни котлини. Од вторник се очекува променливо облачно време со повремени врнежи од дожд.

Попис на населението во 2020 треба да има, затоа што тоа утре може да биде услов за Македонија да чекори напред кон ЕУ.

повеќе

Северна Македонија, исто така, мора да се придвижи кон енергетска независност, користејќи обновливи извори на енергија кои нема да му наштетат на кревкиот екосистем во оваа прекрасна земја.

повеќе

Турската влада има нови барања од социјалните медиуми и дигиталните платформи како што се Фејсбук (Facebook), Ватсап (Whatsapp), Инстаграм (Instagram) и Твитер (Twitter). 

повеќе