Време

Сончево со мала до умерена облачност

Денеска времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност поголема во западните делови каде што ќе има услови за појава на краткотраен дожд. Ќе дува слаб до умерен, а вдолж Повардарието повремено засилен ветер од северен правец.

Максималните дневни температури ќе достигнат во Скопје 19 Целзиусови степени, Маврово 11, Охрид и Крива Паланка 16, Битола 18, Берово 15, Кавадарци и Дојран 22.

И утре ќе имаме сончево време со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец, поизразен вдолж Повардарието. Дневните температури ќе се движат од 11 до 20 степени.

Во Македонија само 1% од младите професионално се занимаваат со спорт, 7% спортуваат аматерски, додека 42% спортуваат рекреативно или практикуваат физичка активност во вид на хоби и рекреација.

повеќе

Нашето законодавство дава поголема важност на едно парче хартија отколку на вистинската состојба на терен.

повеќе

Еве што знаат мнозинството Македонци и Бугари родени до 1980 година.

повеќе