Време

Сончево со мала до умерена облачност

Денеска времето во целата земја ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен југоозападен ветер. Облачноста ќе е поголема во планинските региони каде што попладне ќе има услови да се појави краткотраен дожд.

Дневните температури ќе бидат во Скопје 24 Целзиусови степени, Маврово 13, Охрид 18, Битола 22, Кавадарци 24, Крива Паланка 20, Берово 17, Дојран 25 степени.

Прогнозата за утре е умерено до значително облачно и ветровито. Ќе дува умерен до засилен југозападен ветер најизразен на западот и на повисоко. Од запад ќе започнат повремени врнежи кои брзо ќе се преместат кон исток до крајот на денот и понекаде ќе се проследени со ретки грмежи. Дневните температури ќе бидат од  12 во Маврово, Охрид 17, во 22 во Скопје и 23 во Дојран.

За 1 Мај прогнозата е сончево со мала до умерена облачност, попладне со појава на локален дожд во планинските регионо. Ќе дува умерен, до краткотрајно засилен западен ветер. Дневните температури ќе се движат од 14 до 23 степени. 

Улогите на „добар и лош полицаец“ ќе ги играат кон нас уште долго, доколку не сфатиме дека со итроманска политика не се може подалеку од Табановце до Богородица.

повеќе

Неделава, владите на ЕУ повторно решија да го одложат започнувањето на преговорите за пристапување со земјите кандидати Албанија и Северна Македонија, што претставува историска грешка - бидејќи безбедноста и стабилноста на Унијата зависат од трансформацијата на југоистокот.

повеќе

Минатата недела, Сирија повторно беше на врвот на меѓународните вести. Земјата, која долги години е вклучена во борбата против екстремистичките групи, повторно се соочи со нов бран на агресија и воена акција. Во средата, на 9 октомври, турската армија, заедно со сириските антивладини бунтовници, го започна маршот кон североисточните делови на оваа земја што предизвика жестоки борби.

повеќе