Време

Сончево со мала до умерена локална облачност

Времето во Mакедонија ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува умерен, а вдолж Повардарието повремено засилен ветер од северен правец.

Утринската температура ќе се движи од минус 7 до 0, а дневната од 5 до 11 степени.

Во Скопје сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од северен правец. Утринската температура ќе се спушти до минус 3, а дневната ќе достигне до 7 степени.

Во Маврово дневната температура ќе достигне до 6 степени, Охрид 8, Битола, Крива Паланка и Берово  5, Кавадарци 9, Дојран 11 степени.

Утре времето ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува умерен, а наместа засилен ветер од северен правец,, вдолж Повардарието повремено ќе се засилува. Дневните температури ќе се движат од 5 до 11 степени.

За време на викендот ќе биде променливо облачно. Во недела ќе има повремени врнежи од дожд.

Најголемата закана од оружје засновано на ВИ не доаѓа од поединечни земји. Заканата ќе дојде од недржавни актери.

повеќе

Потребно е неодложно формирање на државен фонд кој ќе овозможи во прв момент преживување во оваа ситуација...

повеќе

Во време кога пандемијата на коронавирусот и понатаму е вон контрола, најдобар економски исход на кој би можеле да се надеваме е рецесија која ќе биде подлабока од онаа со финансиската криза во 2008 година. 

повеќе