Време

Сончево со мала до умерена локална облачност

Времето во Mакедонија ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува умерен, а вдолж Повардарието повремено засилен ветер од северен правец.

Утринската температура ќе се движи од минус 7 до 0, а дневната од 5 до 11 степени.

Во Скопје сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од северен правец. Утринската температура ќе се спушти до минус 3, а дневната ќе достигне до 7 степени.

Во Маврово дневната температура ќе достигне до 6 степени, Охрид 8, Битола, Крива Паланка и Берово  5, Кавадарци 9, Дојран 11 степени.

Утре времето ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува умерен, а наместа засилен ветер од северен правец,, вдолж Повардарието повремено ќе се засилува. Дневните температури ќе се движат од 5 до 11 степени.

За време на викендот ќе биде променливо облачно. Во недела ќе има повремени врнежи од дожд.

Дали е аксиом дека со членството во НАТО е гарантирана безбедноста на Македонија? Дали почеток на преговори значи и отворен пат за членство во ЕУ?

повеќе

Што е со оние граѓани кои не се вклопуваат во нашиот (би)етнички дискурс?

повеќе

Постојат различни фактори кои влијаат на нивото на ризик кога станува збор за перење пари. Тоа може да биде од клиенти, региони, производи или ризик од финансиски инструменти. Разбирањето на овие ризици, како и факторите што придонесуваат, им овозможува на надлежните органи многу поефикасно да се заштитат од перење пари поврзано со корупција.

повеќе