Време

Сончево со мала до умерена локална облачност

Времето во земјава во утринските часови локално ќе има зголемена облачност, но преку денот облачноста ќе се намалува. Во попладневните часови ќе преовладува малку до умерено облачно време со умерен ветер од југоисточен правец.

Утринската температура ќе биде во интервал од четири до 12, а дневната температура од 18 до 24 Целзиусови степени.

Во Скопје ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност и со умрен ветер од југоисточен правец. Утринската температура ќе достигне до осум степени, а дневната температура до 23 степени. Дневните температури ќе достигнат во Маврово 16, Охрид 21, Битола 22, Крива Паланка 20, Берово 18, Кавадарци 24, Дојран 23.

Во наредните денови ќе се задржи претежно стабилно време со постепен пораст на дневната температура. Утринските температури и понатаму ќе се задржат за неколку степени над нулата.

Ајде од понеделник да се посветиме сериозно на „носење на Европа" во нашата држава.

повеќе

Улогите на „добар и лош полицаец“ ќе ги играат кон нас уште долго, доколку не сфатиме дека со итроманска политика не се може подалеку од Табановце до Богородица.

повеќе

Неделава, владите на ЕУ повторно решија да го одложат започнувањето на преговорите за пристапување со земјите кандидати Албанија и Северна Македонија, што претставува историска грешка - бидејќи безбедноста и стабилноста на Унијата зависат од трансформацијата на југоистокот.

повеќе