Време

Сончево со локална облачност

Денеска времето во Македонија ќе биде сончево со мала, а на југозапад со умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од јужен правец.

Максималните дневни температури ќе достигнат во Скопје 28 Целзиусови степени, Маврово 23, Охрид и Крива Паланка 25, Битола 26, Берово 24, Кавадарци 28, Дојран 29.

И утре ќе имаме сончево време со умерена облачност. Попладне во западните делови ќе има услови за појава на локален дожд и ретки грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Дневните температури ќе се движат од 23 до 30 степени.

Во Македонија само 1% од младите професионално се занимаваат со спорт, 7% спортуваат аматерски, додека 42% спортуваат рекреативно или практикуваат физичка активност во вид на хоби и рекреација.

повеќе

Нашето законодавство дава поголема важност на едно парче хартија отколку на вистинската состојба на терен.

повеќе

Еве што знаат мнозинството Македонци и Бугари родени до 1980 година.

повеќе