Време

Сончево, попладне на северот нестабилно со локални врнежи од дожд

Претпладне времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне претежно во северните и североисточните делови ќе биде нестабилно со локален пороен дожд и грмежи. Ќе дува слаб до умерен јужен, а во западните делови засилен југозападен ветер.

Максималните дневни температури ќе достигнат во Скопје 25 Целзиусови степени, Маврово 15, Охрид 20, Битола 26, Крива Паланка 23, Берово 21, Кавадарци 27, Дојран 26.

Утре времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен до засилен ветер од западен правец, особено во западните делови. Дневните температури ќе се движат од 11 до 28 степени.

Законот за високо образование јасно и прецизно ја пропишува постапката за избор во наставно-научни и соработнички звања на високообразовните институции во нашата држава-Македонија.

повеќе

На три месеци пред избори, Владата носи закони и уредби со катастрофални последици по граѓаните, што е просто неверојатно.

повеќе

ДУИ, која по конфликтот го вееше албанското црвено - црно знаме, потоа синото, на следните избори ќе го вее зеленото.

повеќе