Време

Сончево и ветровито, со температура до 36 степени

Времето во земјава денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне претежно во планинските региони на запад ќе има услови за изолирана нестабилност со краткотраен дожд и ретки грмежи. Ќе дува умерен до засилен северен ветер кој преку денот најизразен ќе биде вдолж Повардарието.

Утринската температура ќе се движи од 13 до 21, а дневната од 27 до 36 степени.

УВ-индексот ќе изнесува 8.

Во Скопје сончево со мала до умерена облачност и ветровито. Ќе дува засилен северен ветер. Утринската температура ќе спушти до 18, а дневната ќе достигне 30 степени

Од понеделник продолжува периодот на стабилно време, но засилениот ветер  ќе услови опаѓање на температурата за околу 5 степени насекаде низ земјава.

Информацијата дека коронавирусот може да се пренесe преку допир со готовина, дополнително ги мотивираше луѓето да се ослободат од банкнотите. 

повеќе

Овогодинешниот процес во одлучување по конкурсот за финансирање на проекти за игран филм е селективен, корумпиран и компромитиран,

повеќе

Во споредба со 2019 година, просечното време поминато на социјалните медиуми во 2020 година се зголеми за рекордни 100% на сите платформи.

повеќе