Време

Сончево и топло со УВ индекс 9

Денеска времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност, ќе дува слаб до умерен ветер претежно од североисточен правец. УВ индексот ќе биде 9.

Дневните температури ќе достигнат во Скопје 34 Целзиусови степени, Маврово 25, Охрид 29, Битола 30, Кавадарци 35, Крива Паланка 29, Берово 28, Дојран 36 степени.

Утре преку денот ќе дува засилен северен ветер најизразен вдолж Повардарието. Попладне понекаде ќе има услови за краткотраен пороен дожд и ретки грмежи особено на југозападот. УВ индексот ќе биде 9.

Максималните дневни температури ќе достигнат до 32 степени во Скопје, Маврово 23, Охрид 28, Битола 29, Крива Паланка 28, Берово 27, Дојран 35.

За време на викендот се очекува сончево и топло време со температуро од 24 до 33 степени.

„Сметам на вас“. Со овие зборови, претседателот Макрон апелираше до граѓаните на Северна Македонија да гласаат за Преспанскиот договор на референдумот на 30 септември 2018.

повеќе

Сѐ додека Македонија ја претставуваат „политички најподобните" ќе тонеме длабоко и уште повеќе ќе се раслојуваме.

повеќе

По определувањето на мерката ефективен притвор, притворениот раководен функционер не може да издава полноважни правни акти, меѓу другото, и поради фактот што го нема службениот печат.

повеќе