Време

Сончево и топло со умерена облачност

Денеска времето во Македонија ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен јужен ветер.

Максималните дневни температури ќе достигнат во Скопје 28 Целзиусови степени, Маврово 19, Охрид 23, Битола 26, Крива Паланка 25, Берово 24, Кавадарци 30, Дојран 29.

Утре претпладне времето ќе биде променливо облачно, попладне облачноста ќе се намалува. Ќе дува умерен, а вдолж Повардарието повремено и силен северен ветер што ќе предизвика намалување на температурата, особено во северните делови. Во Скопје дневната температури ќе достогне до 21 степен, Маврово 14, Охрид 22, Битола 23, Крива Паланка 19, Берово 21, Кавадарци 25, Дојран 28.

Алчноста за максимизирање на површината на градење ја помина „црвената линија“. Градот полека ја сече гранката на која седи.

повеќе

Пристигна барањето од етничкиот албански фактор во политиката за тоа да има промена во химната, знамето и грбот на државата.

повеќе

Доколку најмоќните луѓе во земјата (вклучително и претседателот Милановиќ) не престанат со вербалните напади и притисоци врз новинари и медиуми, се плашам дека Хрватска ќе појде по стапките на Унгарија, Полска и Словенија во однос на (не)слободата на медиумите, што секако не е европски, туку автократски пат.

повеќе