Време

Сончево и топло со умерена локална облачност

Времето денеска ќе биде сончево и потопло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен северозападен ветер. УВ индексот ќе биде 8.

Дневните температури ќе достигнат во Скопје 31, Маврово 22, Охрид 26, Битола 28, Крива Паланка 27, Берово 26, Кавадарци 31, Дојран 33 Целзиусови степени.

Утре времето исто така ќе биде сончево со мала до умерена облачност, но попладне ќе има изолирана појава на краткотраен дожд и грмежи. Дневните температури ќе се движат од 22 во Маврово до 33 во Дојран.

Сега, кога нашата држава ја предводат анационални лидери, кога супериорната бугарска власт смрди од агресивен национализам, ќе биде тешко да се изгради цврсто пријателство.

повеќе

Иако Буџетот 2020 е популистички, сепак со цврстите ставови за отфрлање на субвенциите за возила и за промена на даночната политика на СДСМ, како и во идејата за понатамошно отворање на Министерството за финансии се наѕира дека Ангеловска знае што прави.

повеќе

Да се стави точка на великобугарскиот шовинизам е насловот позајмен од едно писмо напишано во јули 1946 година од Илинденската организација до Владата на слободна Македонија.

повеќе