Време

Сончево и топло со умерена локална облачност

Времето денеска ќе биде сончево и потопло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен северозападен ветер. УВ индексот ќе биде 8.

Дневните температури ќе достигнат во Скопје 31, Маврово 22, Охрид 26, Битола 28, Крива Паланка 27, Берово 26, Кавадарци 31, Дојран 33 Целзиусови степени.

Утре времето исто така ќе биде сончево со мала до умерена облачност, но попладне ќе има изолирана појава на краткотраен дожд и грмежи. Дневните температури ќе се движат од 22 во Маврово до 33 во Дојран.

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе